top of page
  • Writer's pictureInbal Tur-Shalom ענבל טור-שלום

שישה דברים שחובה לדעת כדי להתנהל כמו מקומי באמסטרדם

Updated: Jul 13, 2022

הגעתם לאמסטרדם ואתם רוצים להחנות את המכונית ששכרתם אבל לא יודעים היכן, מעוניינים לשכור אופניים אבל לא מכירים את החוקים לגבי אופניים, חייבים לעשן ג'ויינט ובטוחים שזה בסדר לעשן ברחוב... לטייל במקום ולהרגיש כמו מקומי זו חוויה אחרת לחלוטין, וכדי לעשות זאת, צריך לדעת כמה דברים בסיסיים. היכן מותר, ומה אסור, איך כדאי ולמה זה קורה? בכתבה שלפניכם: 6 דברים שחובה לדעת כדי להתנהל כמו מקומי באמסטרדם.


חצר בחיינהוף באמסטרדם
אמסטרדם | צילום: © ענבל טור-שלום

1) רוצֶה לרכוֹב על אופני רוֹצָה טו רייד מיי בייק

אופניים הם כלי התחבורה המהיר, היעיל והנוח ביותר לתושבי אמסטרדם ולכן הם רוכבים על אופניים לכל מקום; לקניות בסופר, לעבודה וגם כשהם יוצאים בערב. התנועה מהירה, העומס גדול, ומי שלא מורגל ברכיבת אופניים במרכז אמסטרדם, מסכן את עצמו ואת סביבתו ומהווה מטרד למקומיים שממהרים לפגישה. לכן, המלצה חמה ממני - אל תרכבו על אופניים במרכז העיר! לדעת לרכוב טכנית, זה דבר אחד. לדעת לרכוב באמסטרדם, זה דבר אחר לחלוטין, עד כדי כך, שישנם הולנדים מבטן ומלידה, שחיים מחוץ לאמסטרדם, וחוששים ומוותרים על לרכוב על אופניים במרכז העיר. שכרו אופניים בסמוך לוונדלפארק, רכבו אל הפארק ותהנו מהחוויה. המלצה נוספת, ריכבו בוונדלפארק מחוץ לשעות הלחץ כשכולם ממהרים מ/אל העבודה, כך הרכיבה שלכם תהיה יותר רגועה ונעימה.


חוקים בסיסיים הקשורים לרכיבה על אופניים באמסטרדם

גם לרכיבה בפארק ובוודאי בעיר יש חוקים שכדאי לדעת כדי להתנהג כמו המקומיים:

  1. לתנועה שמגיעה מימין יש זכות קדימה, אלא אם על הכביש מסומנים משולשים לבנים שמסמנים - האט ותן זכות קדימה.

  2. יש לשמור על רכיבה בצד ימין גם כשאתם על שביל אופנים וגם כשאתם על הכביש.

  3. אין לרכוב על מדרכות.

  4. אין לרכוב בניגוד לכיוון התנועה של שביל האופניים.

  5. אין לרכוב במקום המיועד להולכי רגל בלבד, לדוגמה מידרחובים.

  6. לפני שאתם פונים, בעיקר שמאלה, הסתכלו אחורה, לוודא שאין רוכב שבדיוק עוקף אתכם.

  7. יש לאותת עם היד כשמתכוונים לפנות או לעצור בצד.

  8. לא עוצרים באמצע הכביש או שביל האופניים! עוצרים בצד.

  9. שימו ♥ לא בכל מקום מותר לחנות אופניים.


a man holding a joint sitting next to a canal in Amsterdam
צילום: © ענבל טור-שלום

2) סמים רבותי, סמים

על אף מה שרובכם חושבים, גם סמים קלים אינם חוקיים בהולנד. יחד עם זאת ממשלת הולנד החליטה שאת המשאבים היא תשקיע במיגור הסמים הקשים והמדיניות כלפי הקנאביס ונגזרותיו היא סובלנית. אבל בהולנד, גם כשמשהו נמצא ב-"אזור האפור", לא טומנים את הראש בחול, אלא עורמים ערמה של חוקים ותתי חוקים לגבי ההתנהלות בעניין.


כללי הבסיס הקשורים לעישון קנאביס וביקור בקופי שופס

1. על כל לקוח בקופי שופ להוכיח כי מלאו לו 18 שנים בהצגת תעודה מזהה כלשהי.

2. מכירה או שתיית אלכוהול בקופי שופס אסורה.

3. אסור לעשן טבק ומוצריו בקופי שופ (בחלק מהקופי שופס יש אזורים מותרים לעישון טבק).


אל תקלו ראש בהגבלות הללו- אל תעזו לשאול או לנסות "להשיג" או "להתארגן" על סמים אחרים שאינם בתפריט ולא על אלכוהול. בקשה כזו תגרור כעס ובמקרה הטוב סילוק מהמקום אך במקרה הגרוע גם תוזעק משטרה.


4. אסור לעשן ג'וינטים ברחוב! מותר לעשן בתוך הקופי שופס או בבית שלכם. אסור לעשן (בכלל, קנאביס וסיגריות רגילות) בבתי מלון, בתי קפה, ברים מועדונים, או כל מקום ציבורי אחר.

5. לא מנומס להיכנס לבר, פאב או מסעדה כשאתם מסטולים, ויותר מכך, יש סיכוי שבכלל לא יתנו לכם לשבת במקום.


כן, אתם מריחים קנאביס ברחוב, אבל האמינו לי, אלו תיירים או מקומיים צעירים שעדיין נמצאים בשלב המורד של חייהם. נכון, אף אחד לא יעצור אתכם וסביר להניח שלא תקבלו קנס על עישון קנאביס ברחוב, (אבל זה יכל לקרות), אלא השוטר, הפקח או אזרח מן השורה יעירו לכם ויבקשו מכם לכבות את הג'וינט. בכל מקרה, ברור לכם שלא כולם נהנים מהריח או מהעישון הפסיבי, ולכן, אם אתם ממש חייבים לעשן מחוץ לקופי שופ, יהיה נחמד אם תתפסו פינה בצד, במרחק מהעוברים והשבים, שבו ועשנו שם בשלווה.


3) סיבה למסיבה

אמסטרדם בהחלט יכולה להיחשב כבירת מועדוני המוסיקה והריקודים בעולם, אמסטרדם תמיד מוכנה ל-פרטייה, בכל השבוע ובכל עונות השנה. העניין הוא שחלק ניכר מהפאבים, ברים, מועדונים ומרכזי בילויים נמצאים באזורים בהם חיים מקומיים שאין להם נגיעה לתיירות ולחיי הלילה של אמסטרדם.אנשים רבים תופסים את אמסטרדם כעיר עם אווירה חופשית, עיר שבה הכל מותר. המציאות רחוקה מתפיסה זו. לא הכל מותר ויש המון כללים המסבירים לנו איך להתנהג בחברה כדי שלכולנו יהיה נעים לחיות ביחד. ההולנדים הם אנשים סבלניים וסובלניים, גם כלפי מיליוני התיירים המציפים את המדינה, ובעיקר את אמסטרדם בכל שנה, אבל לגישה של - חיֶה ותן לחיות - יש שני צדדים, גם אתם כתיירים צריכים לתת למקומיים לחיות כאן את חייהם ולשם כך כללי ההתנהגות חלים גם עליכם.

אז איך מתנהגים המקומיים באמסטרדם באזורי הבילויים ובכלל?

Spui Amsterdam, people riding bicycle next to a café
הולנדים רוכבים על אופניים | צילום: © ענבל טור-שלום

* מקומיים משתמשים בשירותים ציבוריים או בשירותים בבתי קפה, ולא מטילים את מימיהם לתעלה או בפינה אפלה, אחרת, הם יקנסו 140 €. * מקומיים זורקים זבל לפח האשפה, לא על המדרכה, אחרת, הם יקנסו 140 €. * מקומיים צורכים משקאות אלכוהוליים בשטח בתי הקפה, ברים ופאבים, לא ברחוב, אחרת, הם יקנסו 95 €. * מקומיים מכבדים את תושבי השכונה, הם לא צועקים או שרים בקול, אחרת, הם יקנסו 140 €. אז בבקשה, כבדו את המקומיים והתנהגו בהתאם...


4) האמסטל זורם ונשפך לים הזונות גם

פרויקט שהוא המשך של יוזמה של תושבים שגרים ברובע החלונות האדומים, אנשים שאין להם קשר לתעשיית המין, כן, כן, חלק מכם יופתע לגלות כי 3750 "אנשים מקומיים אמיתיים", אנשים שאינם מעורבים עם תעשיית המין או עם תעשיית הקופי-שופס, למעשה גרים וחיים ברובע החלונות האדומים. 245 מהם הם ילדים. הזרם ההולך וגדל של תיירים לתוך אמסטרדם ובמיוחד לתוך רובע החלונות האדומים, משפיע לרעה על חייהם של אנשים אלה. שיווק אמסטרדם יצרו מסע פרסום הנקרא Enjoy & Respect (תהנו ותכבדו) כדי לעורר את מודעות התיירים לנוכחות התושבים ברובע. אחת הסיסמאות של הקמפיין היא "אני גר כאן", ושלטים עם הסיסמא I live here ותמונות של אנשים שבאמת גרים בשכונה נתלו ברחבי השכונה. סיסמה נוספת היא "תהנה כמו שהיית נהנה בשכונה שלך", או במילים אחרות - התנהג כמו מקומי מן השורה.

בנוסף לכללים שציינתי לעיל, החלים כמובן גם ברובע החלונות האדומים, כלל חשוב נוסף - אנשים מקומיים מכבדים את עובדי תעשיית המין ואת לקוחותיהם, הם לא עומדים ובוהים בהם ולא מצלמים אותם! אם תשלפו טלפון או מצלמה, ויהיה חשד שאתם מנסים לצלם, זה יגמר לא טוב!

5) שלטים ותמרורים עושים את החיים קלים

אז אתם מטיילים באמסטרדם, שיכורים מהיופי של העיר ומסטולים מהאווירה, אך אֲבוֹי! שוכחים לגמרי מכל כללי ההתנהגות בעיר. לשם כך, עיריית אמסטרדם הציבה שלטים ותמרורים בקרנות רחובות ועל גשרים, כדי להזכיר לכם, מה כן והיכן לא.


להלן השלטים והתמרורים העיקריים ומשמעותם:


תמונה מימין: אזור להולכי רגל בלבד, כלומר, הכניסה לכלי רכב אסורה וגם רכיבה על אופניים אסורה.

תמונה משמאל: חניית אופניים וטוסטוסים אסורה.


תמונה מימין: אזור בו אסור באיסור חמור לעשן קנאביס. שלט זה ימצא בדרך כלל בסמוך לבתי ספר, גינות משחקים לילדים וכדומה.

תמונה משמאל: אזור בו אסור לשתות אלכוהול מחוץ לתחומי בית הקפה / בר / פאב.


תמונה מימין: "אני גר כאן" והתמונה משמאל: "חישבו על השכנים" - התחשבו באוכלוסיה המקומית, שמרו על השקט ועל התנהגות נאותה.


6) חונים ונהנים

המגמה בעיריית אמסטרדם היא לצמצם את כמות כלי הרכב הפרטיים הנכנסים לעיר ולכן העיריה הופכת כבישים לשבילי אופניים או מדרחובים ואת רוב הכבישים במרכז העיר לחד סטריים מה שמקשה מאד על ההגעה ממקום למקום. בנוסף, החניה בעיר מאד יקרה (נכון לכתיבת שורות אלו -.5 € לשעה או 35-50 € ליום), לכן אם אתם לנים באמסטרדם, אמליץ לכם שלא לשכור רכב לכל הימים, אלא רק לאותו היום בו תרצו לצאת מהעיר, אם בכלל.

משפחות רבות לנות בכפרי נופש מחוץ לעיר ומגיעות עם הרכב לפחות ליום אחד באמסטרדם וזקוקות לפתרון חניה נוח והגיוני.

בסמוך לכביש הטבעת של אמסטרדם, כביש A10, נמצאים חניוני חנה וסע P+R אשר ברובם תוכלו להחנות את המכונית תמורת -.8 € ל-24 שעות למשך ארבעה ימים לכל היותר. אם תגיעו בסופ"ש (שבת וראשון) אחרי 10:00 בבוקר העלות תהיה -.1 € ל-24 שעות. תעריפים אלו מותנים בזה שתשתמשו בתחבורה ציבורית מהחניון אל מרכז אמסטרדם ובחזרה מהעיר אל החניון. כרטיסים מיוחדים לתחב"צ לשימוש בהלוך מהחניון אל העיר, ובחזור מהעיר אל החניון בלבד, תוכלו לרכוש בחניון עצמו. ניתן להשתמש בכל אחד מהכרטיסים הללו במשך שעה מרגע הצ'ק-אין. אם מעבר לשעה הראשונה אתם רוצים להתנייד במרכז העיר בתחב"צ, תצטרכו לרכוש כרטיס נפרד! על שימוש בתחבורה ציבורית בחופשתכם בהולנד בכלל ובאמסטרדם בפרט, תוכלו לקרוא כאן.

התשלום בחניון P+R יעשה כשתחזרו לחניון אחרי הביקור בעיר. ראשית, יש להכניס את כרטיס החניה למכונת התשלום. המחיר על הצג הוא המחיר הרגיל לתשלום. שנית, יש לסרוק את כרטיס התחבורה הציבורית על סורק הכרטיסים במכונת התשלום והמחיר ירד בהתאם לתנאים.

למידע נוסף, כולל רשימת החניונים, בעמוד חניוני P+R באתר הרשמי של עיריית אמסטרדם, אנא הקליקו כאן.


חניון שנמצא במרחק הליכה מתחנת סנטראל, התחנה המרכזית של אמסטרדם, הוא Parking Centrum Amsterdam. עבור חניה של 5-24 שעות תשלמו -.20 €. שימו לב כי אם תחנו פחות מ-5 שעות, תשלמו -.1 € ל-10 דקות!

נכון לכתיבת שורות אלו, באזור מתקיימות עבודות בכביש, לכן ממליצה לכם להשתמש במסלול ההגעה שהאתר מציע לכם (ROUTE).

© אין להעתיק, לשנות, לשכתב, לצלם, למסור לצד שלישי או לעשות כל שימוש אחר, מסחרי או לא מסחרי אחר בתכנים המתפרסמים באתר זה, לרבות מאמרים, עצות שימושיות, מדריכים, ותמונות בלא קבלת הסכמתם המפורשת מראש ובכתב של בעלי הזכויות בתכנים אלה. מותר לשתף קישור ישיר לאתר ו/או לעמוד מסויים ו/או פוסט בלוג מסויים.286 views0 comments

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page