• Inbal Tur-Shalom ענבל טור-שלום

שבוע הגאווה באמסטרדם

אל מצעד הגאווה באמסטרדם מגיעים אנשים מכל העולם, ולא רק חברי קהילת הלהט"ב. אוהבי מסיבות, סקרנים, חובבי צילום, ולמעשה כל מי שרוצה לחוות מצעד גאווה בעיר שנותנת מקום לכל אדם ללא קשר להעדפותיו המיניות. אז אלא אם יש לכם אגורפוביה (פחד משהייה במקומות הומי אדם), גם אתם רוצים לחוות את אחד ממצעדי הגאווה הכי מרשימים בעולם עם אווירה שמחה וסוחפת לפחות פעם אחת בחיים.

מתי ומדוע החלו מצעדי הגאווה באמסטרדם, איך והיכן מתרחשות החגיגות, מה תהיה ההתנהלות בעיר ולמה הולנד נחשבת למֶכָּה של קהילת הלהט"ב העולמית. כל התשובות בפוסט שלפניכם.


Gay Pride Parade in Amsterdam
משט מצעד הגאווה באמסטרדם | צילום: © ענבל טור-שלום

תקציר היסטורית קהילת הלהט"ב בהולנד והמצב היום

בהולנד הומוסקסואליות לא נחשבה כפשע כבר משנת 1811. הבר-מועדון הרשמי הראשון בעולם עבור ההומוסקסואלים ולסביות נוסד באמסטרדם בשנת 1927. בשנת 1946 נוסד הארגון הרשמי הראשון לזכויות קהילת הלה"טב בהולנד. ובשנת 2001 הולנד היא המדינה הראשונה בעולם שאישרה נישואים חד-מיניים. לכן עבור רבים, אמסטרדם נחשבת כמקום הולדת הזכויות של לסביות, הומוסקסואלים, טרנסג'נדרים וביסקסואלים (להט"ב).


כיום הולנד מדורגת במקום הגבוה ביותר בעולם כתומכת בקבוצות להט"ב. הסטטיסטיקות מראות כי חברי הקהילה מרגישים שיש להם חופש לנהל בגלוי את אורח החיים המתאים להם גם אם הם אנשי צבא, משטרה או פוליטיקאים. יחד עם זאת, בני נוער רבים מדווחים שהם מרגישים חשופים יותר להצקות, ברמה זו או אחרת, על רקע היותם הומוסקסואלים, וזאת בגלל הקלות בה ניתן להטריד אדם באמצעות המדיה החברתית.


הטריגר למצעדי הגאווה בעולם ומה קרה בהולנד

מהומות סטוונוול התרחשו ב-28 ביוני 1969, כאשר הומוסקסואלים, ובעיקר קרוס-דרסרים, נלחמו ללא חת בכוח משטרה שפשט על גיי-בר בשם סטוונוול-אין בעיר ניו יורק. שנה לאחר מכן, בניו יורק ובערים אחרות, אורגנו מצעדים לציון אותן מהומות ובהמשך אורגנו הפגנות בערים נוספות בארה"ב למען השגת שוויון זכויות לקהילת הלהט"ב.


בהולנד היו הפגנות והתארגנויות קטנות, אבל מצעד הגאווה הרשמי נערך בהולנד בפעם הראשונה רק ב-1977. מצעד הגאווה הראשון באמסטרדם נערך ב-1996 והוא לא היה הפגנה למען השגת שוויון זכויות לקהילת הלהט"ב אלא נועד לחגוג את חירות האדם ואת מגוון האנשים באוכלוסיה. כיום מתקיימים בהולנד בכל שנה שני מצעדי גאווה, האחד בחודש יוני, לזכר אירועי המהומות בסטוונוול, הנקרא "השבת הוורודה", ובכל שנה הוא מתקיים במקום יישוב אחר, והשני באוגוסט באמסטרדם.


gay parade flotilla in Amsterdam, boats decorated with balloons and people holding rainbow flags
משט מצעד הגאווה באמסטרדם | צילום: © ענבל טור-שלום

בכל שנה רגילה, שאינה שנת קורונה, חגיגות הגאווה באמסטרדם מתחילות שבוע לפני השבת הראשונה באוגוסט והשיא הוא מצעד הגאווה עצמו שנערך בשבת הראשונה של אוגוסט, וכיאה לאמסטרדם, המצעד הוא למעשה משט הנערך על דוברות השטות בתעלות העיר.


שבוע פסטיבל הגאווה בשנת 2021 יחל בשבת 31 ביולי וימשך עד יום ראשון 08 באוגוסט 2021

נושא הפסטיבל השנה: חוגגים את המגוון.


השנה, שבוע הגאווה חוגג 25 שנים באמסטרדם, אך עקב מגפת הקורונה, החגיגות לכבוד המאורע הגדול נדחו בשנה.


תמונות ממשטי הגאווה בשנים עברו | צילום: © ענבל טור-שלום


הפעילויות שיתקיימו לכבוד שבוע הגאווה באמסטרדם בשנת 2021

הפעילויות שיתקיימו, שגם תיירים יכולים להנות מהן, הינן פעילויות בקנה מידה קטן שאינן מעודדות התקהלות ומאפשרות לשמור על כללי הריחוק החברתי של 1.5 מ' בין אדם לאדם. לפיכך מסיבות הרחוב, הפעילות במועדונים וגם המשט הצבעוני על הדוברות, בוטלו.


תערוכת חוצות: חוגגים מגוון

תערוכת צילומים, רטרוספקטיבה על 25 שנות גאווה באמסטרדם, צילומים שיראו את רגעי השיא כמו גם את רגעי השפל בחיי הקהילה בעיר.

מתי? 21 ביולי עד 10 באוגוסט 2021

היכן? בוונדלפארק


מצעד הגאווה

בכל שנה בנוסף למשט, מתקיים גם מצעד הליכה המיועד ליצור מודעות בקרב הקהל הרחב וזאת על-ידי כך שהצועדים נושאים את דגלי המדינות בהן הומוסקסואליות עדיין נכללת בחוק העונשין. השנה מצעד ההליכה יתקיים במתכונת מעט שונה והוא יעבור במסלול שונה מכרגיל.

מתי? יום שבת 07/08/2021

היכן? המצעד יצא מרחבת ה-RAI


כמעט בכל שנה אני הולכת לצפות, לחוות ולצלם כמובן. זה קרנבל שמח ומבדח, צבעוני והמוני, שמצטלם נהדר! מקווה שנחזור לחיים נורמלים ושבשנה הבאה נחגוג את שבוע הגאווה כמיטב המסורת האמסטרדמית 🤞


לרשימת הסיורים עם אמסטרדם החוויה האמיתית הקליקו כאן

לעזרה בתכנון חופשתכם בהולנד אנא הקליקו כאן.


© אין להעתיק, לשנות, לשכתב, לסכם, לצלם, למסור לצד שלישי או לעשות כל שימוש אחר, מסחרי או לא מסחרי אחר בתכנים המתפרסמים באתר זה, לרבות מאמרים, עצות שימושיות, מדריכים, ותמונות בלא קבלת הסכמתם המפורשת מראש ובכתב של בעלי הזכויות בתכנים אלה.

מותר לשתף קישור ישיר לאתר ו/או לעמוד מסויים ו/או פוסט בלוג מסויים.